Zakažte lůze myslet!

9. 02. 2017 0:07:00
Dá se dosáhnout lepších zítřků pomocí cenzury a propagandy? Může cenzura existovat ve svobodné společnosti? Aneb cesta do pekel je dlážděna hloupými úmysly.

V poslední době jsme svědky takového zvláštního fenoménu. Dobří lidé, kteří o sobě vědí že jsou dobří a nejchytřejší a nejvzdělanější, mají vážnou obavu, že pokud si bude každý psát co chce a nedejbože při tom lhát, tak by hloupí lidé, kteří nejsou tak dobří a chytří a vzdělaní jako oni, tedy řekněme si to upřímně, jsou úplně blbí a neměli by vůbec mít volební právo, podlehnou těmto lžím a stanou se ještě hloupějšími a zlejšími, takže by pak ve volbách mohli volit nějaké zlé populistické Hitlery a proto je potřeba jim předkládat pouze informace, které jim moudrými dobrými lidmi vybraný hodný a inteligentní člověk předžvýká a kolokvium rady starších schválí. Jedině pak budeme žít ve světě klidu, míru a lásky...

No asi ne.

Žili jsme si doteď v poklidném smrádku, jediné co nás “tak trochu” trápilo byla korupce politiků, na čemž jsme se v zásadě všichni shodli. Jenže když jsme se teď srazili s několika většími problémy, které je potřeba řešit, dělat nepříjemná rozhodnutí a lidé začali zaujímat protichůdná stanoviska, je to pro některé lidi srážka dost tvrdá a hodně je vyhodila z jejich komfortní zóny.

“Oni jsou lidi co mají jiný názor než já? To by se mělo zakázat!”

censorship

Zatímco naši zkorumpovaní, hloupí, bezpáteřní politici bez velkých vizí, nám v poklidných dobách moc nevadili, v době kdy je potřeba projevit trochu rozhodnosti a řešit problémy, se ukazuje jejich neschopnost v plné síle. Stejně jako neudržitelnost některých utopických představ, které se snažili uvést v realitu a při srážce s problémy, se sesypaly jako domeček z karet. V takové době lidem dojde co se děje a začnou se pídit po nějaké alternativě. Hledají nové lídry, kteří by výzvy a problémy vyřešili. Začnou sami přemýšlet co s tím. Když vidí, že stará řešení nefungují, začnou se shánět po nových.

A to je přesně to, od čeho máme demokracii a svobodu slova! Ta nám má zaručit, že v době kdy si nevíme rady, každá, byť úplně blbá, kontroverzní, nebo zcela nekonformní myšlenka, může být vyřčena, zvážena, vyvrácena, dokázána a realizována nebo zcela zavržena. Ve společnosti, kde jsou všichni skálopevně přesvědčení, že země je placatá, je správné, že se může ozvat “blázen”, který prohlásí, že je kulatá a dokáže to, nebo zůstane bláznem.

galileo-2V Galileově době byl geocentrismus nejstabilnější a známými důkazy nejlépe podložená teorie. Je to tom celá kniha.

Ano jsou i jiní blázni, kteří budou tvrdit poněkud nebezpečnější myšlenky, ale i to by mělo zaznít a pokud se opravdu jedná o zvrácenost, být vyvráceno. Je blázen přesvědčivý a oblíbený? O to víc by to mělo mobilizovat jeho oponenty a vybudit k akci. Svoboda, demokracie a mír totiž není stav, kterého dosáhnete a následně si lehnete na gauč, zakážete všechny ošklivé věci a už nemusíte nikdy nic dělat a budete se mít dobře.

Svoboda slova je jako sport. Pokud se chcete dostat do formy, bude vás to stát hodně úsilí. A pokud si jí budete chtít udržet, budete v něm muset vytrvat napořád. Nestačí chodit půl roku do posilovny abyste měli celý život svaly. Musíte chodit do posilovny pořád. Abyste měli svobodu slova, musíte nechat všechny říkat co chtějí a pokaždé, když někdo začne prosazovat nějakou blbost, vrhnout se do boje a vyvrátit mu jí. Nemůžete jednou něco vyvrátit a pak to co jste vyvrátili zakázat, to je konec jakéhokoli pokroku a opravných mechanismů v případě, že jste se spletli. A že se pleteme často a v grandiózních věcech.

Oni totiž lidé odcházejí a přicházejí noví a ti nemají zkušenosti jako ti staří a mají tendenci opakovat jejich už zapomenuté chyby. Stejně jako každé dítě musí projít vývojem a všemi jeho strastmi, platí to i pro každou novou generaci. Nová generace totiž může přijít opakováním chyby s novým způsobem řešení problému a posunout se někam dál. To je podstata evoluce.

censorship-quotes-80

Ten kdo tohle nechápe, je velmi krátkozraký. A tak je naprosto v pořádku, že ruská, nebo jakákoli jiná propaganda, nebo lidé proruští, či jakkoli jinak orientovaní, mají možnost se vyjadřovat. Je jen dobře, že nás to čas od času nutí formulovat naše postoje a definovat pozice. Asi by neměl být problém pro žádného politika propagandistické nesmysly vyvrátit a smést ze stolu, pokud to jsou nesmysly.

Jenže pokud “nepřátelské” myšlenky silně rezonují ve společnosti, je asi něco špatně. A nikoliv s tou propagandou, ale se společností a jejími lídry. Jen člověk se značnou nedůvěrou k vlastním představitelům, začne důvěřovat představitelům nepřátelské mocnosti a je to chyba těch místních představitelů, že ztratili důvěru. Samo od sebe to asi nebude. Lidi nezačnou obdivovat Putina jen tak z nudy, ale protože jim přijde, že něco dělá líp než Sobotka. A není těžké dělat něco líp než Sobotka.

Proč bychom měli zřizovat úřady na boj s “propagandou”, když ta propaganda jsou asi 4 webové stránky co si zaplatily reklamu na facebooku? Jestli všechny naše média, naše politické představitele a naše hodnoty, dokáže porazit pár prolhaných škrábalů na konspiračních webech, tak jsme na tom opravdu špatně a cenzura je to poslední co nám pomůže.

A proč lidi ty weby čtou? Protože oficiální mainstreamová média a politici začali filtrovat (cenzurovat) informace. “Nemůžeme lidem říct o problémech s uprchlíky ve Skandinávii, protože pak by je tu nechtěli.” “Nebudeme lidem říkat, co se stalo v Kolíně na silvestra, protože to by vyvolalo bouři nenávisti...” “Nebudeme zveřejňovat původ pachatelů trestných činů, protože to by vedlo k rasismu...” Máte pocit, že vztah společnosti k menšinám se díky těmto “opatřením” v poslední době zlepšil? Asi ne. Nějak to tedy asi nefunguje.

Zastánci brexitu museli vyhledávat “alternativní” weby, protože mainstream byl svorně proti němu a snažil se nám vnutit představu, že nastane konec světa. Ti kteří se zajímali o Trumpa se dozvídali informace o tom co tenhle kandidát dělá a chce z Twitteru, protože mainstream neustále zveličoval a překrucoval jeho výroky a snažil se ho co nejvíc pošpinit.

ccbsz66w8aykv_2Tohle jste ve zpravodajství o Trumpovi na ČT asi neviděli. Pokud jste si to našli jinde, asi vás tolik jako redakci tamního zpravodajství nepřekvapilo, když vyhrál.

Všichni víme jak to dopadlo. Lidé se stejně dozvěděli pravdu. Brexit prošel. Trump vyhrál. Mainstream ztratil i ten poslední zbytek kredibility a politikům většina lidí přestala věřit úplně. Naopak se naučili, že aby si udělali třeba o situaci v Sýrii co nejobjektivnější obrázek, nejdřív se podívají na ČT, potom na RT (Russian Television) a pak si to nějak poskládají dohromady, protože na obou kanálech se jede zcela jednostranně. A místo stávajících pokrytců se obracejí na “populisty” protože nikdo jiný tady zatím jako opozice není.

Lhaní, cenzura, zákazy a potírání opozice problém jen oddaluje a zhoršuje. Ještě chvíli to bude náš mainstream, intelektuálové a establishment zkoušet a místo populistů a zahraniční propagandy tady budeme mít opravdové diktátory. Ještě chvíli budou z lidí dělat blbečky, které je potřeba vychovávat a poučovat, protože jsou nesvéprávní a dopadne to opravdu špatně.

Jediná správná cesta je “boj” idejí. To je to, co dělá demokracii tak úžasnou. Souboj idejí, kde vyhrává ta nejlepší, nebo ta nejvíce rezonující. Který motivuje všechny strany dostat ze sebe to nejlepší, aby přesvědčily ostatní, že právě jejich myšlenka je ta správná. Neustálé tření, které nás vede k pilování a zdokonalování. Nutnost zaujímat postoje k problémům, přemýšlet o nich, diskutovat a být konfrontován s konkurenčními idejemi, na základě kterých jsme nuceni ty svoje upravovat.

To je ta správná “posilovna ducha”, která nás udrží v takové formě, že nás snadno prokouknutelní lháři nebudou moci ohrozit. Nikoliv stagnující smrad, kde si všichni myslí to samé a nikdo nechce nikoho urazit, s nikým se hádat a o škaredých věcech se nesmí mluvit.

A pokud se vám to nelíbí, k čertu s vámi!

penguin-books-twenty-seventeen-george-orwell-complete-unabridged-the-sequel-13491660

Autor: Dan Vávra | čtvrtek 9.2.2017 0:07 | karma článku: 36.00 | přečteno: 2022x

Další články blogera

Dan Vávra

Děti jsou přežitek

Děti jsou otravná ekonomická zátěž a omezení pohodlí co pořád řve. Maximálně mít jedno aby člověk nepřišel do řeči, ale lepší je stejně kočka. A pak se jednoho dne po dekádách samoty vsáknete do matrace a nic po vás nezůstane.

21.1.2019 v 10:22 | Karma článku: 47.90 | Přečteno: 18581 | Diskuse

Dan Vávra

Národ Putinových agentů

Vždy, když se vláda nějakého státu ocitne v úzkých a její vlastní občané jí přestanou důvěřovat, najde si nějakého vnějšího nepřítele a začne s ním urputně bojovat.

5.1.2017 v 18:30 | Karma článku: 39.42 | Přečteno: 2238 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Násilník je v režimu strpění! To nevymyslíš! A ministra zajímají jen komentáře na sítích.

Dva roky se poflakoval Evropou Afričan, který znásilnil dívku na Litoměřicku. V roce 2017 žádal neúspěšně o azyl v Německu a od té doby má u Bundespolizei čtyři záznamy pro násilnou trestnou činnost!

20.6.2019 v 20:44 | Karma článku: 23.41 | Přečteno: 258 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Perský záliv, místo opakování dějin

Dějiny se bohužel opakují. Jako teď v Perském zálivu, kde je už, obrazně řečeno, horká nejen půda, ale i moře.

20.6.2019 v 17:47 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 246 | Diskuse

Vladislava Chourová

Demokracie na protézách.

Milion chvilek pro demokracii se v neděli chystá uspořádat jednu z nejmasovějších demonstrací na Letné. Kolik jen už takových bylo a demokracie stále stojí na vratkých protézách. Pamatuji si tu polistopadovou Letnou, kdy

20.6.2019 v 14:30 | Karma článku: 35.13 | Přečteno: 1162 | Diskuse

Josef Karlický

Prokletí zákona o státním zastupitelství. Měla by se vláda konečně poučit?

Vláda pro posílení nezávislosti justice stále nic neudělala. Připravuje vládní novelu zákona o státním zastupitelství - platnou až za dva a půl roku. Nebo taky vůbec. Snahy osmi ministrů o vládní návrh doposud vždy ztroskotaly.

20.6.2019 v 13:52 | Karma článku: 4.55 | Přečteno: 196 | Diskuse

Ladislav Cihlář

úmyslné(?)odsouvání tr. stíhání Babiše v režii oposice

Odborníci i laici (občané) se diví, jak kausa trestního stíhání Babiše nemá konce. Buď jsou důkazy nebo nejsou, takže by měl být již dávno poslán k soudu, nebo zproštěn podezření.

20.6.2019 v 11:50 | Karma článku: 34.80 | Přečteno: 924 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 9623

Dělám videohry. Dřív jsem tu měl napsané, že jsem liberál, ale to bylo před tím, než se zcela otočil význam toho slova. Jsem tedy v něčem konzervativec, v něčem libertarián, ale škatulky my jsou vlastně zcela ukradené a řídím se podle sebe.

Facebook

Twitter

Instagram

Najdete na iDNES.cz