Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká pošta - roznos spamu a ztrácení zásilek

6. 03. 2014 9:00:12
Když přijdete na poštu, můžete si tam koupit tuny nechutného telešopingového šmuku a výherní losy. Pokud byste ale od pošty čekali, že vám doručí zásilku, bude lepší svěřit to holubům, nebo ji poslat v košíku po řece. Pravděpodobnost, že se dostane do rukou adresáta je asi tak stejná. Poslechněte si neuvěřitelný příběh mého boje s touto organizací.

Před rokem jsme se přestěhovali na novou adresu na Praze 1. To samozřejmě provází nutnost nahlásit změnu všude, odkud vám něco důležitého posílají, což jsem také učinil. To, že mi první měsíc nechodila pošta, jsem přisuzoval faktu, že chvíli trvá, než v bankách, pojišťovnách a úřadech informace o změně doputuje tam, kam má. Když mi ovšem po dvou měsících zavolala dobrá žena z finančního úřadu, že mi poslali před čtrnácti dny doporučený dopis a opravdu bych si ho měl vyzvednout, jinak to bude problém, byl jsem docela překvapený. Žádné ozámení ve schránce jsem totiž nenašel a berňák napsal adresu správně. Vydal jsem se tedy na poštu.

Ve smradlavé neudržované pobočce, která jako většina ostatních pošt vypadá jak nějaký nonstop bar se zdmi oblepenými letáky a výherními losy, bylo z pěti okýnek otevřené jako vždy jen jedno a před ním stála megafronta. Po dlouhém čekání jsem zjistil, že mi skutečně dopis přišel a dnes je poslední den k jeho vyzvednutí. Poněkud mě to rozčílilo, a tak jsem se na paní obořil: "Jak je to **** možné, že mi nepřišla doručenka?" Paní mi sdělila, že něco takového se jim ještě nestalo a poštu k nám do domu stejně nosí z Pošty na Praze 5, ať si tam zavolám. Paní vedoucí na Praze 5 mi hlasem plným porozumění vysvětlila, že nechápe jak se to mohlo stát, protože naše doručovalka je naprosto spolehlivá a nikdo si na ní ještě nikdy nestěžoval. Nechal jsem se jejím vlídným tónem ukolébat a považoval to za ojedinělý incident.

Jaká to chyba! V následujících měsících jsme zjistili, že ojedinělým incidentem je, když nám náhodou něco opravdu přijde. Vždycky, když jsme něco čekali, jsme se raději chodili na poštu preventivně ptát, protože doručenky nechodily dál, ať už se jednalo o balíky, nebo doporučené dopisy. Zapomeňte na to, že by snad balík do ruky někdy došel opravdu do ruky. V drtivé většině případů nedošla ani doručenka do schránky.

Stěžovali jsme si samozřejmě. Poprvé přítelkyně, která se opět nechala ukolébat suverénním hlasem a Chocholouškovským argumentem paní vedoucí z Prahy 5: "Tohle se stane jednou, maximálně dvakrát za deset let...". Po třetí jsme se potkali s další paní, která se u přepážky rozčilovala, že jí nedošla už několikátá doručenka a tentokrát na důležitý dopis do vlastních rukou.

Tohle opravdu nebude náhoda.

Jako bonus nám Česká pošta stále doručuje dopisy pro majitelku bytu, která si platí za to, aby jí přeposílali dopisy na jinou adresu.

Schranka.jpg I cvičená opice se časem naučí, že je jednodušší strčit podlouhlou věc do podlouhlého otvoru podlouhlou stranou. Ne tak naše pošťačka. Na záběru není naše obří schránka po měsíční dovolené, ale pravidelný pokus naší geniální doručovatelky narvat tiskovinu do úzkého otvoru celou plochou. Všechny drahé časopisy máme zlomené vejpůl, protože paní pošťačka je přiloží plochou na schránku a pak tlakem prsty se snaží časopis napěchovat do otvoru. Nedivím se jí, že jí pak její práce nebaví a po několik časopisech má zlámané nehty. Paní vedoucí by jí mohla vysvětlit, že když aplikuje časopis na otvor kratší úzkou stranou, zajede tam jako po másle...

Trpělivost mi došla, když se nám vrátily zpátky dva balíky, protože nám vůbec nedošly doručenky, a tak jsem na poštu poslal kontrolu od Telekomunikačního úřadu. Ta sice zjevně nevedla k potrestání nikoho konkrétního, ale doručenky nám chvíli chodily.

Ono potrestání je vůbec poněkud problém, protože se prakticky nedá dokázat, že zaměstnanec pošty je skutečným viníkem. Doručenku mohl přeci někdo ukrást, balík jsem si rozšlápnul až po předání, zásilku nikdo neukradl, ale ztratila se nedopatřením. A co teprve dokazovat línému rovozci balíků, že jste byli doma, když NEzvonil u vašich domovních dveří.

Nedávno jsem si opět něco koupil z Anglie na Ebayi a čekal balík. Poté, co balík zase dlouho nepřicházel a nedošel mi ani tracking number, jsem se už už chystal podat stížnost Ebayi, když jsem ve schánce konečně našel doručenku. S týden starým datem. V ten den byla moje žena samozřejmě doma.

Přemýšlel jsem, jak se to může stát, protože tohle není selhání jednotlivce, ale hned několika osob, potažmo celého systému. Ten, kdo vozí balíky, je prostě nerozveze, rovnou je hodí na poštu a má volný den. Nikdo ho nekontroluje, nikdo neřeší stížnosti, nikdo nevyvozuje důsledky. Na poště by měli následně aspoň vystavit doručenku a pošťačka by jí měla dodat do schránky, ale i zde se na to prostě soudružka poštovní holubice vykašlala, několik dnů se místo roznášení pošty válela doma a po týdnu teda roznesla tu hromadu, přičemž půlku toho poztrácela, nebo vyhodila do popelnice. A opět žádná kontrola.

Jenom my jsme si na ní stěžovali několikrát, potkali jsme se s dalšími sousedy z okolí, kteří udělali to samé, ale opět to nikomu na poště nepřijde divné, paní vedoucí to kreje a důsledky žádné.

Podělil jsem se o zkušenosti na Facebooku a pod příspěvkem se objevila smršť těch nejšílenějších historek o urkadených, zničených a nikdy nedoručených zásilkách. Několik lidí se podělilo o svoje strašné zkušenosti s brigádou na poště a nebylo to zrovna povídání o přepracovaných doručovatelkách, ale o tom jak to tam mají všichni na háku. Tím tam byla myšlena primárně PRAHA. Psali mi lidé, kteří si místo k sobě domů nechávají posílat balíky k rodičům na malé města, kde se nekrade. Psali mi i majitelé web shopů, kteří byli nuceni přestat posílat zásilky Českou poštou, protože procento ztracených a nedoručených zásilek bylo pro ně likvidační.

Vrchol všeho ovšem nastal dnes. Otevřu schránku a v ní je pomačkaná ohnutá obálka, roztržená a otevřená. Očividně se do ní někdo koukal, tohle není nehoda při strkání do schránky. Prohmátnu obsah, protože už je mi jasné, co je uvnitř. Platební karta mojí ženy, kterou čekáme od banky. Někdo prohmátl obsah, a když zjistil, co je uvnitř, roztrhl jí, opsal si číslo karty, datum a bezpečnostní kód a může platit na internetu pokud kartu aktivuji. Jen to otevření dopisu už je trestný čin. Vrchol nehoráznosti.

Zítra jdeme podat trestní oznámení. O stejný postup bych prosil všechny, kterým se stane něco podobného. Mávnutím ruky se neuvěřitelná drzost tohoto molochu opravdu nezmění.

WP_20140305_002.jpg

Ne tohle opravdu není roztržené omylem. Opravdu ne.

A tady pár důkazů, že nejsem sám, takže se nejedná o nějaký náhodný výkřik permanentního stěžovatele.

http://www.marigold.cz/item/jak-ceska-posta-podvadi-s-dorucovanim-zasilek

http://www.cbradio.cz/forum/read.php?23,86974

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/cesi-se-bouri-proti-chovani-ceske-posty-jake-jsou-vase-zkusenosti.html

http://www.kritik.estranky.cz/clanky/ceska-posta.html

http://blogy.cnews.cz/clanky/ceska-posta-jeji-balik-do-ruky-velky-podvod-socialistickeho-zavodu

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/146730/na-ceskou-postu-si-stezovat-muzete-s-jakym-vysledkem.html

Autor: Daniel Vávra | čtvrtek 6.3.2014 9:00 | karma článku: 27.64 | přečteno: 5977x

Další články blogera

Daniel Vávra

Zakažte lůze myslet!

Dá se dosáhnout lepších zítřků pomocí cenzury a propagandy? Může cenzura existovat ve svobodné společnosti? Aneb cesta do pekel je dlážděna hloupými úmysly.

9.2.2017 v 0:07 | Karma článku: 29.71 | Přečteno: 972 | Diskuse

Daniel Vávra

Národ Putinových agentů

Vždy, když se vláda nějakého státu ocitne v úzkých a její vlastní občané jí přestanou důvěřovat, najde si nějakého vnějšího nepřítele a začne s ním urputně bojovat.

5.1.2017 v 18:30 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 1544 | Diskuse

Daniel Vávra

Kterak vyjádřit svojí morální nadřazenost v dnešní odporné době

Neuplyne den, aby se v našich milovaných demokratických médiích neobjevilo několik nových článků na téma "xenofobní český burani". Zde je krátký návod jak se zařadit po bok intelektuálních velikánů do jednotné národní fronty.

17.9.2015 v 23:45 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 9169 | Diskuse

Daniel Vávra

Američan z Vysočan versus Rudolfinum

Pár dobrých rad pro všechny, co by rádi vylepšovali kulturní památky. Třeba budováním skleníku na střeše Rudolfina.

7.7.2015 v 1:32 | Karma článku: 41.14 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Simona Podlipská

Uhodněte nejvýnosnější povolání v Čr - vysoké příjmy a nemusíte platit daně.

Je to jednoduché. Je to naprosto legální, nemusíte z výdělků platit daně i když máte velmi nadstandardní příjmy a stát vás ještě bezproblémů dotuje - platí za vás zdravotní pojištění a také dává příspěvek na bydlení a další dávky.

22.10.2017 v 10:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Co bych teď udělal, být Andrej Babiš

Především bych koupil dvě bedny šampaňského a jednu z nich bych poslal Bohuslavu Sobotkovi a druhou Miroslavu Kalouskovi jako poděkování za své volební vítězství, protože jestli se o ně někdo opravdu zasloužil, byli to ti dva.

22.10.2017 v 10:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Pavel Vrba

To ale máme po volbách zděšení a můžeme si za to sami.

A obávám se, že nejen za ty letošní. Ty mě spíše utvrzují v názoru, že jen a jen sklízíme pomyslné ovoce z předcházejících let. A co je horší, společnost je rozdělena.

22.10.2017 v 10:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Setkání s dítětem, které mi změnilo život

Ležel jsem na posteli a četl si knihu. Bože jak dlouho jsem to nedělal. Jen si číst. Jen ležet v takovém zvláštním tichu a klidu. Prokousávám se příběhy. Střídavě na mě jde pláč a radost. Ty příběhy moc dobře znám. Jsou jak z ...

22.10.2017 v 7:25 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 151 | Diskuse

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 134 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 9055
Dělám videohry, píšu, fotím, mám psa, kulomet, nerad chodím okolo horký kaše. Podporuji Svobodné, takže jsem asi liberál.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.